אלרגיה לאבק

אלרגיה לאבק הבית

כאשר מדברים על  אלרגיה לאבק מתכוונים בדרך כלל לאלרגיה לקרדית אבק הבית. אבק הבית מכיל חלקיקים ממקורות רבים הנישאים ברוח ומגיעים לאבק: שערות בעלי חיים, חלקיקים של חרקים שמתו והפרשותיהם, גרגרי אבקה, עובש ועוד. אלרגיה לקרדית אבק הבית היא  כיום האלרגיה השכיחה והמוכרת ביותר בעולם המערבי וכ  25-30% מהאנשים באוכלוסייה זו סובלים מאלרגיה זו, המתבטאת בדרכי הנשימה, באף, בריאות ובעור, בדרגה כלשהי.

אלרגיה לאבק הבית – כמו סוגים אחרים של אלרגיה גורמת לתסמינים ולביטויים החיצוניים הנפוצים והמוכרים – נזלת כרונית, התעטשויות, גודש וסתימת האף, קוצר נשימה, צפצופים וגרד וגירוי בעור. מי שחושד שהוא סובל מסוג אלרגיה זה יכול לקבל לכך תשובה חד משמעית במידה ויבצע בדיקות אלרגיה (טסטים). התשובה תהיה מיידית ואפשר יהיה לקבל את האבחנה מיד על המקום במרפאתו של הרופא המומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית (אלרגולוג).

לצערם של אלה הסובלים מאלרגיה לאבק – אין טיפול המרפא או מעלים את האלרגיה. ניתן ליטול תרופות להקלה על הסבל, הקלה על התסמינים והרגשה טובה יותר. גם דרגה גבוהה של ניקיון בבית או במקום העבודה לא בהכרח ישפיעו לטובה על התסמינים של האלרגיה ולכן מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה או מטפל אחר שיוכל לתת המלצות בנוגע לטפול התרופתי ולשיטות ודרכים להקלה על הופעת התסמינים.

ההמלצה הגורפת היא להשתדל לשהות במקומות שאין בהם הרבה אבק ולכן מומלץ למשל להוציא מהבית שטיחים, להקפיד על אוורור וניקיון של מצעי המיטות, הווילונות והספות ולוודא שאין הצטברות אבק בשום מקום או על גבי שום רהיט. מכיוון שאין אפשרות להביא לידי כך שלא יהיה אבק בבית בכלל – הרי שהתופעות של אלרגיה לאבק ימשיכו להגיע וכל שנותר הוא ליטול תרופות להפחתת הגודש באף, להקלה על הקושי בנשימה וכמובן לטפול בגירוי המתפתח בעור.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*